Posviťte si na vaše finance – jak uspořit?

Posviťte si na vaše finance – jak uspořit?

  • Květen 18, 2019
  • Posted By

Krok 1: Stanovte si denní limit

Nejjednodušší je stanovit si denní limit, který za žádných okolností nepřekročíte. Mělo by přitom jít o reálnou částku, kterou opravdu můžete dodržet. Při jejím určování berte v úvahu své zvyklosti:
Pokud chodíte na velký nákup do domácnosti nárazově, tyto peníze si vyčleňte zvlášť a dejte si nižší denní limit – například 120 Kč plus extra 1200 Kč na velký nákup.
Pokud chodíte spíše na menší nákupy pravidelně každý den, můžete si dát denní maximum například 250 Kč včetně nákupů.
Zatímco najedete na systém, je praktické používat pouze hotovost – jasně tak uvidíte, kolik peněz v daný den můžete ještě utratit.
výsledek na kalkulačce

Krok 2: Snižte pravidelné poplatky

Za plyn, televizi, internet, mobilní telefon platíme každý měsíc. Určitě se vyplatí zjistit si ceny konkurence, a pokud jsou nižší, změnit operátora. Samostatnou kapitolou jsou bankovní účty. Možná i vy platíte 150 Kč každý měsíc jen za jeho vedení, nemluvě o dalších poplatcích, které vám banka možná strhává, a vy o tom pořádně nevíte. Podle nového nařízení EU byste měli brzy dostat výpis všech poplatků, které jste bance platili za minulý rok.  Řešení je přitom docela jednoduché. Vyberte si banku, která má účet s jasnými podmínkami, vše v přehledné smlouvě, černé na bílém.
zvířátková kasička

Krok 3: Získejte přehled

Nemusíte být účetní na to, abyste zvládli udělat jednoduchý sumář denních výdajů. Stačí vám velký sešit, do kterého uděláte několik sloupců a píšete si typ útraty. Potraviny, drogerie, pravidelné platby a jiné. Samozřejmě, pokud utrácíte mnoho například na benzín či léky, udělejte jim samostatný sloupec. Zapisujte si opravdu všechny výdaje. Zkuste si vést deník alespoň měsíc, ideálně déle – možná budete překvapeni, kolik utrácíte například na každodenní kávu a noviny. Potom záleží už jen na vás, co ve jménu šetření omezíte.

 

Category