Jak mít ekologickou domácnost v panelákovém bytě? Zkuste tyto triky!

Jak mít ekologickou domácnost v panelákovém bytě? Zkuste tyto triky!

  • Květen 16, 2019
  • Posted By

Co to však přesně znamená a může toho běžný smrtelník ve své domácnosti vůbec dosáhnout? Pojďme se na to podívat spolu!

Je možné mít zelenou domácnost i v běžném sídlištním bytě?

Ano, je, pojďme se podívat na naše chování a aktivity, které vedou ke znečišťování životního prostředí. V první řadě jde o produkci plynů, které přispívají ke globálnímu oteplování. V této kategorii jsou hlavními znečišťovateli způsob dopravy, kterou vaše rodina používá spolu s fungováním domácnosti, tedy jakým způsobem topíte, nebo z jakého zdroje pochází elektřina, kterou používáte.
zeměkoule v listech
Co se dopravy týče, asi tušíte, že každá domácnost má obvykle velké rezervy právě v této oblasti. Každý den můžete udělat dobré rozhodnutí, například se vydat někam pěšky, nebo využít hromadnou dopravu či sáhnout po kolech. Nebojte se toho, je to hlavně otázka zvyku.
Druhým, i když ne každodenním, ale stejně důležitým rozhodnutím, je způsob dopravy do dovolenkové destinace. Čím blíže bude, tím bude vaše "stopa" menší. V následujícím období, kdy se budete rozhodovat, jaký automobil zakoupit do vaší domácnosti, zvolte "nejzelenější" volbu, kterou si ve své cenové kategorii budete moci dovolit.
Tušili jste, že jídlo představuje také významný zdroj zátěže pro životní prostředí? Nejen tím, než je produkované, ale také tím, jak je baleno a dopravováno (nejednou přes půl světa) až na naše stoly. Nákupy u lokálních producentů, samosběr, pěstování vlastních potravin i plánování jídelníčku spolu s využíváním zbytků na přípravu dalších pokrmů v konečném důsledku přinášejí úsporu i menší dopad na prostředí kolem nás. To však není všechno. Zátěž zanechávají i obalové materiály. Proto volte výrobky v ekologických a recyklovatelných obalech nebo výrobky, které se nemusí balit vůbec, například ovoce a zelenina. Domů si je můžete odnést ve vlastním kapse či v obalu.
země na dlani

Šetření energií

V tom se najde nejen každá hospodyňka, ale i její mužský protějšek. Výběr vhodných žárovek, šetřících baterií či sprchových hlavic, optimální nastavení vytápění či hledání alternativních zdrojů – to vše přenechte partnerovi, pokud je z vás dvou ten "techničtější" typ. Pokud plánujete stavět, rozhodně se zajímejte o pasivní domy a o stavby z přírodních materiálů. Solární panely asi zmiňovat nemusíme, věřte, že jde o mimořádně rozumnou investici do vaší budoucnosti.

Category