Elegantní kousky na zahradu i do bytu se nehledají snadno. V první řadě se musíte rozhodnout, co od něj chcete a zda jste ochotní mu věnovat čas při údržbě, nebo ne. Již od 16. století se ratan využívá k dekorativním i praktickým účelům a i dnes je velmi oblíbený. Ve skutečnosti ho hojně používáme v interiéru i na zahradě.
Při nákupu máte dvě možnosti. Přírodní ratan pochází z palem v Malajsii, Filipín a Singapuru. Jednotlivé liány jsou dlouhé až 100 metrů, lehké a velmi pružné. Z toho důvodu je výroba poměrně snadná. Vzhledově je krásný, ale počítat musíte s několika věcmi.
Na první pohled poznáte, že cena není úplně nejnižší. Není to pouze kvůli materiálu, ale také kvůli tomu, že se vše vyrábí ručně. Další malou nevýhodou je jeho údržba. Pokud se rozhodnete mít tento nábytek venku, musíte počítat s tím, že vlivem přírodních živlů bude ztrácet na životnosti. Mnohem lepší je proto umístit je do interiéru.
Druhou možností je umělý produkt, který se vyrábí z polyetylenu a díky tomu je velmi odolný. Nevadí mu déšť, sníh, ani vítr. Proto ho klidně můžete nechat externě během celého roku bez obav z toho, že by se zničil. Pochopitelně je o něco levnější než přírodní typ a využít ho můžete zejména venku. Vzhledově přitom rozdíl téměř nepoznáte.
U umělého materiálu je to velmi jednoduché a nemusíte o tom ani přemýšlet. Bohaté vám stačí jen hadr s vodou a běžnými čistícími prostředky. Stejně tak ho můžete osprchovat a nechat uschnout. V případě přírodního materiálu je to trochu složitější (jak to bývá).
Ideálně byste ho neměli vystavovat vnějším vlivům. Pokud ho přece jen chcete mít v exteriéru, během deště a v zimě se snažte ho uklízet pod střechu, do sklepa či garáže. Při samotné údržbě potřebujete jen navlhčený hadřík. Žádné sprchování, čistící prostředky, ani drhnutí. Může se stát, že se lak na něm začne loupat. V takovém případě ho musíte obrousit a znovu opatřit lakem na dřevo.