Letní olympijské hry

Letní olympijské hry

  • 12 září, 2020
  • Posted By

Jméno baron Pierre de Coubertin jistě není nikomu, kdo se jen maličko zajímá o sport, neznámé. Tento francouzský aristokrat je duchovním otcem či zakladatelem novodobých olympijských her. V roce 1913 představil symbol olympiády v podobě pěti propojených kruhů, jako propojení pěti kontinentů.
Tisíce sportovců soutěží v nejrůznějších disciplínách – od střelby po skoky do vody a šermování, volejbal a judo či desetiboj. Jejich cílem je být nejlepší na světě a vyhrát vysoce ceněnou zlatou medaili, ale také překonat dosud známé rekordy a zjistit, jaké jsou vlastně lidské možnosti.
olympijské hry
První olympijské hry se konaly v roce 1896 v Athénách a od té doby – s výjimkou dvou válečných období – se každé čtyři roky pořádají dodnes.
Pořadatelé: každé čtyři roky se světová města ucházejí o právo pořádat příští olympiádu. Ta poslední v roce 2016 se konala v Brazílii, v roce 2012 v Londýně, v roce 2008 v Pekingu, v roce 2004 v řeckých Aténách a v roce 2000 v australském Sydney.
Za všechny účastníky si připomeňme olympijské hry v roce 1952 v Helsinkách, kde český běžec Emil Zátopek dosáhl trojnásobného triumfu a zvítězil v bězích na 5000 metrů, 10000 metrů i v maratonu. Jeho manželka Dana Zátopková zvítězila v hodu oštěpem.
sportovní dráha
Malé nahlédnutí do některých olympijských disciplín
Jezdecké soutěže – byly zařazeny poprvé v roce 1912; koně závodí ve skocích, drezuře a soutěži všestrannosti
Běh a chůze – všechny běžecké a chodecké závody patří mezi lehkoatletické soutěže; nejkratší je sprint na 100 metrů; nejdelší je maratonský běh na 42 kilometrů a chodecký závod na 50 kilometrů; běžci skáčou přes překážky v závodech na 100 m, 110 m a 400 metrů; nejdelší překážkový závod je běh na 3000 metrů překážek
skok vysoký
Cyklistika – mezi disciplíny patří závod na horských kolech a soutěž v dráhové cyklistice, která se jezdí na velodromu
Plavání – v 50 metrů dlouhém olympijském bazénu se konají soutěže od krátkého rychlostního plavání na 50 metrů až po vytrvalostní závod na 1500 metrů
Skok o tyči – skokani o tyči používají pružnou tyč dlouhou kolem 5 metrů, s jejíž pomocí se snaží dostat do výšky a překonat laťku; nejlepší skokani jsou schopni zdolat výšku přes 6 metrů

Category