Český výrobce pasivních domů přichází s unikátní technologií

Český výrobce pasivních domů přichází s unikátní technologií

  • 21 října, 2020
  • Posted By

Jednou z cest, jak takovou situaci řešit efektivně, je pasivní dům. Základ tvoří jádro s velmi silnou izolační vrstvou, která zvládne utěsnit jak obvodové zdivo, tak i základy, veškeré volné spáry, prostor kolem oken a vstupních dveří. Technické řešení běžného pasivního domu však naráží na zásadní technologické nedostatky. Rekuperační větrání je mnohdy málo účinné, až téměř neúčinné, interiér domu se docela často přetápí solárním zdrojem ve snaze maximálně jej využít, a nakonec pořizovací náklady na pasivní dům jsou stále neúměrně vysoké.
pasivní dům

Život v pasivních domech má také svá úskalí

Klasický pasivní dům, jak jej mnozí znají z minulosti, se ukázal jako vhodné řešení pouze v některých případech. O pasivní dům je totiž třeba se neustále starat, což vyžaduje minimálně jednou za dva roky kalibrovat veškeré komponenty a čistit technologické rozvody. Lidé, kteří v takových domech bydlí, na to nemají ani dostatek času, ani dostatek vůle a ochoty se tím zabývat. Bylo by však zcestné myšlenku pasivních domů zahodit jen tak do koše a předstírat, že nejsou k ničemu.
nedokončený dům

Pasivní domy iClima

A tak se začal vyvíjet prototyp řešení pasivního domu, který by si s takovou bolístkou poradil. Na trhu se objevila ryze česká technologie s názvem iClima. Její největší zbraní je jednoduchost provedení celé konstrukce a rovnoměrná distribuce tepla z teplovodného zdroje. Tu zajišťují nízkoteplotní speciální tzv. kapilární rozvody po celé ploše místností. Instalují se do stěn, stropů a do podlah v celém domě. Teplotní spád je pak velice nízký a tepelné čerpadlo dodává v optimálním režimu stálý teplotní výkon. Vtip spočívá v tom, že se velmi sníží náklady na provoz tepelného čerpadla, celkové náklady na vytápění klesají řádově až o desítky procent, někdy dokonce až o 95 procent! Ve finále vytápíte svůj dům za několik tisícovek ročně.

V současné době je možné pasivní dům iClima vidět a navštívit jako vzorový objekt.

Category