Fotovoltaické elektrárny z Brna se instalují na mnoho typů objektů a možná jste si někdy kladli otázku, jaká omezení vlastně skýtají samotné solární panely, co se týče jejich umístění. Kam se vlastně dá nainstalovat fotovoltaika, aby měla svůj platný význam?
Spásný jih – znáte cimrmanovské pojednání s názvem „Dobytí severního pólu“? Tato humorná scénka vás pomyslně zavede do míst, kde Slunce svítí jen přibližně půl roku, v době takzvaného Polárního dne. Jinými slovy, čím více jste na sever, tím méně Slunce lze očekávat v zimním období, a na severním pólu se v zimě sluníčka nedočkáte vůbec. Právě díky naší zeměpisné poloze v mírném pásmu severní polokoule se musíme snažit o to, aby solární panely směřovaly, pokud možno na jih, odkud přichází nejvíce sluneční energie. Tomu se v podstatě podřizuje vše – kompletní instalace solárních panelů, a není-li možné je umístit na jih, nabízí se pestrá plejáda dalších řešení:
Stojany na zemi – podmínkou opravdu není šikmá střecha a určitý typ střešní krytiny, panely lze umístit jak na střechu plechovou nebo z betonových či pálených hliněných tašek, tak i přímo na zem. A to tam, kam svítí dostatek Slunce, pokud možno po celý den, a kam nevrhá žádný stín okolní strom nebo nějaká stavba. Panely se pak mohou umístit na speciální stojan a mohou ležet přímo na zemi na trávníku (kousek nad ním) anebo být od země více vzdálené, třeba dva metry nad zemí.
Garáže, dřevníky, kůlny, pergoly, altány – kdyby vám někdo řekl, že solární panel musí být nainstalovaný pouze na střeše rodinného domu, tak mu nevěřte. Kromě rodinných domů lze instalovat panely na bytové domy, tovární objekty, budovy úřadů a sportovišť, ale také na střechy rekreačních chat. A kromě střech těchto budov mohou být panely umístěné i na různých malých stavbách, jako jsou garáže, altány, garážová stání nebo pergoly. Podmínkou je pouze stabilita a nosnost celé konstrukce, aby nedošlo ke zřízení panelů a k poškození zařízení fotovoltaiky.